Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

73 kifejezés a hajléktalanság ellen

Mindenki tudja, hogy a bérleti szerződés és a csatolt mellékletek tele vannak mindenféle bonyolult kifejezéssel, legyen az jog vagy pénzügy. És persze sok olyan szó is van közte, amit aztán az ember fia nem ért. Vagy ami még rosszabb, teljesen máshogy értelmezi, mint ahogy kellene. És hab a tortán, hogy lazán máshogy értelmezi majd a szerződést a bérlő, és máshogy a bérbeadó.

bérlő albérlő főbérlő Bérlési Kisokos

Lássunk csak egy példát. Vajon tudod-e, hogy a főbérlő-bérlő-albérlő hármas a bérleti szerződésekben ilyen formában előfordulhatnak? Azt is tudod, hogy mindegyik mást jelent?

Alapjáraton ha te bérelsz egy lakást a tulajdonostól, akkor te vagy a  BÉRLŐ.

Ezek után nem lehet szó albérletről, meg főbérlőről, hiszen van egy bérbeadónk, és van egy bérlőnk. 

Akkor vajon mégis kicsoda az albérlő? Amennyiben jogosult vagy a tulajdonos-bérbeadó szerződésben rögzített engedélyével a lakás egyik szobáját kiadni, akkor a te általad kiadott szoba bérlője a te albérlőd lesz, és egyben te leszel a főbérlője.

Érted? Azért a mi kis hazánkban nem ilyen bonyolult a helyzet, mert legtöbbször a bérbeadó nem engedélyezi, hogy bérlő kiadja a szobát másnak (a bérleti díj megfelezésének reményében).

Így látod, hogy ahhoz, hogy jól tudjunk szerződni a másik féllel, szükséges ismerni ezeknek a kifejezéseknek az értelmét, kell ismerni a jelentését. Természetesen most akkor nem kell bemagolni a ptk.-t, de egyértelmű, hogy elengedhetetlen ezek ismerete. 

Nézd meg a bérleti szerződésedet! Van olyan kifejezés, amit nem értesz? Vagy talán kicsit (na jó, nagyon) bonyolult? Itt az idő, hogy megismerd ezeknek a jogi kifejezéseknek a lényegét. Ezt most itt megteheted a Bérlési Kisokosban, ahol 73 kifejezést gyűjtöttünk egybe azért, hogy neked könnyebb legyen, és egy átláthatóbb, érthetőbb bérleti szerződést tudj kötni. 

Ne legyél olyan mint az a hajléktalan, aki nem olvassa ezt, és közben folyton azt hajtogatja, hogy ő aztán tudja, hogyan kell lakást bérelni. Neked készítettük! :)

Itt pedig letöltheted a Bérlési Kisokos 1 oldalát INGYEN:

 

         Kérlek, töltsd ki a mezőket:

Hogyan szólíthatlak?
E-mail címed

0 Tovább

A boldog bérlő 6 titka

Egy hete volt a boldogság világnapja, s ennek alkalmából  elmélkedtem:

Vajon létezik-e boldog bérlő? Nem tudom.

Azt tudom, ha időben fizetek a tulajnak és nincs tartozásom felé, és úgy minden rendben van otthon, akkor biztosan nyugodt éjszakája lehet az ember fiának (lányának).

Azt is tudom, ha a bérlőm időben fizet, és nincs elmaradása és úgy minden rendben van, akkor nem macerálom, hagyom élni.

Vajon milyen kötelessége van bérlőnek?

Készítettem egy rövid összefoglalást, ami nem épp léleksimogató. Inkább olyan ébresztgetősre sikerült. 

1. fizess mindig pontosan. Fizesd meg a bérleti díjat és rezsit, és ne húzd a szád, hogy húh milyen sok. Hidd el, a tulaj nem tehet róla, hogy ennyi vizet fogyasztasz.

2. A gyerek kiverte az ablakot, vagy leverte a csillárt, és a kutya egy nagy árkot kapart az udvaron. A tulaj kiakadt, hogy miért tőle követeled, hogy állítsa helyre.

Tudod, igaza van. A te sarad, hozd helyre!

3. Egy autó nekihajtott a kerítésnek, és az kitört. Egy kicsit helyrepofozod, de azért korántsem tökéletes, de megtartod magadnak a titkot. 

Miért borulsz ki, ha tőled követeli a tulaj a kár megtérítését? Szóltál neki, hogy gáz van? Ha igen, akkor  az ő dolga helyreállítani a problémát, de ha nem szóltál, akkor az a te számládra iratik.

4. A tulaj rendszeresen körbejárja a lakást, az udvart, a házat. Ne borulj ki tőle, hiszen neked kötelességed ezt neki megengedni, hisz az övé, rátekinthet a sajátjára. A barátod és a barátod barátja is odaköltözött? Ne csodálkozz, ha elhajtanak onnan. A szerződésbe foglalt személyeken kívül más nem költözhet oda! 

5. Nem kaptad vissza a kauciót? A szerződést szabályosan kellene felmondani, nem azt mondani egyik nap, hogy jövő héten költözök. Jogos a kaució visszatartása.

A kaució csak egy részét kaptad vissza? Tudod, ha ott laktál, az lenne a tisztességes, hogy tisztán, rendben és lakható állapotban adod át a lakást. Ha nem végeztél tisztasági festést, és kötelességed lett volna, ne csodálkozz, hogy csak a kauciód töredékét kapod vissza, főleg hogy még számlatartozásod is van.

Ugye érted, a bérlőnek is van kötelessége, nemcsak joga! Kutyakötelessége ezt betartani és azt amit az elején a bérleti szerződben megegyeztek!

Szóval, érezd jól magad!

A cikk teljes változatát itt olvashatod.

Továbbra is várom a KUTYASZORÍTÓ ALBÉRLET történetgyűjtő programunkhoz valós, megtörtént esetek beküldésést a azentortenetem@okosanlakj.hu címre.

0 Tovább

Felháborító bérbeadói módszerek

Ez szörnyű....gondoltam elsőre, amikor egy bérbeadó általi hozzászólást olvastam egy portálon. Saját maga alkotta szabályok, fittyet hányva a törvényre, törvényi szabályozásra, emberre. 

Később meg azon gondolkodtam, vajon miért kötnek az emberek szerződést egy ilyen - magát félistennek kinevezett egyénnel?

Miért félnek a bérlők a bérbeadóktól? Miért félnek elmondani, hogy nekik ez így nem felel meg?

Talán azért, mert nem kapják meg az áhított lakást?

Talán azért, nehogy konfliktusba keveredjenek?

Talán azért, mert már elfáradtak a keresésben?

Talán azért, mert.......

MIÉRT?

Miért írják alá azt, hogy rezsielőleget fognak fizetni, és nem számla alapú elszámolást választják?

Miért mennek bele a több százezres kaucióba, ami sokszorosa a valódi 2 vagy 3 havi bérleti díj összegének?

Miért írja alá azt, hogy ha nem fizet pontosan határidőre, akkor a tulajdonos azonnal kicserélheti a zárat, és ráadásul a zárcsere díját a bérlőnek kell kifizetni?

Sok a miért, kevés a válasz. De neked most szerencséd van, ha ezt olvasod, mert fogsz választ kapni arra a kérdésre, hogyan béreljünk lakást?

Ha kezdő vagy, és sok kérdésed van, akkor jó, ha tájékozódsz a lehetőségeidről, mert bérbeadók garmada szegi meg a szabályokat. Persze nem a te védelmedre! Mindenképpen tájékozódj, olvass utána mik a lehetőségeid!

Ha megengeded, akkor most bemutatok neked egy ingyenesen letölthető rövid tájékoztatót, amiből megtudod annak a folyamatát, mit kell csinálnod, ha lakást akarsz bérelni.

Ha szeretnéd most ingyenesen letölteni a

HOGYAN KEZDJEM, HA BÉRELNI AKAROK EGY LAKÁST? 

4 részből álló sorozatot, akkor  kattins ide >>>> 

És ha éppen az érdekel, hogy a fenti "kedves" bérbeadó vajon milyen turpisságokat csinált, kommentel együtt elolvashatod most itt:

Felháborító bérbeadói módszerek I.

Felháborító bérbeadói módszerek II.

Érezd jól magad!

0 Tovább

Kinek jobb?

Bérlőként sokat halljuk, hogy milyen jó a tulajoknak, mert azt csinálnak amit akarnak.

Bérbeadóként azt halljuk, hogy nincs megfelelő törvényi szabályozás, mert a bérlő sok esetben lelakja, eladósítja vagy szétlopja a lakást és még kirakni sem lehet őt.

akkor most KINEK JOBB?

bérbeadó vagy bérlő, kinek a jobb?

Hát nekem!!!  Elmondhatom neked, hogy én bérbeadó és bérlő vagyok egyszerre. Akkor úgy néz ki, hogy nekem a legjobb.  ;-)

14 évvel ezelőtt adtuk ki férjemmel az első lakásunkat, amikor összeházasodtunk. Egyikben laktunk, a másikat kiadtuk. A bérlő rendes volt, kifizette amit kellett. Nem is találkoztunk sokszor, csupán havonta egyszer. Később úgy hozta a sors, hogy ezt a lakást eladtuk.

Később messzire költöztünk, így kiadtuk a lakásunkat és béreltünk egy kis házat. Ezután kezdődtek a meglepetések.

Mint bérlő a következőket éltük át:

1.ház: a szerződéskötést követően váltig állította a hölgy, hogy hosszútávra szeretné kiadni (tudjuk a hosszútáv az sok év!) - 9 hónap után jött, hogy a lányával mégis visszaköltöznek, menjünk. 11 hónapot laktunk itt.

2.ház: nagy tágas családi ház felső szintje kis udvarral. Az udvar fontos volt, hogy tudjon a gyerek rohangálni, volt is egy kicsi elkerített rész. 1 év után észrevettük, hogy a villanyórán levő szám nem egyezik azzal a számmal, amit nekünk számlán átadtak (mert ugye az ember nem ellenőrzi le a villanyóra számot!), kiderült hogy más villanyórát fizettünk. Csak pár ezerrel volt több, de azért 1 év alatt összejött.

Utána kiadták az alsó lakás egy részét boltnak, így megszűnt az udvarunk.

Utána kiderült, hogy az alsó és felső szint vízórája egy, így kifizettük az ő vízfogyasztásukat....  

Utána elmentünk.

3.ház: kifűthetetlen vályogház, vizesedő, penészes falakkal - egyik januári gázszámla 80 ezer fölött volt. 

4.ház: elváltak, a fickóé a ház. Hosszútávos sztori megismétlődött. Ő is azt mondta, tutira nem akarok visszajönni - visszajött, tudod a honvágy... kb. 1 évig laktunk ott.

5.ház: nem voltak hajlandók lakcímkártyát aláírni, és megtiltották, hogy hivatalosan rávezessük tartózkodási helyként a kártyára. Heti szinten bejártak az udvarra (hiszen az övé!!)......stb.

Mint bérbeadó,    ....folytatáshoz kattins ide!


További cikkek, amelyek érdekelhetnek téged:

Hihetetlen, de így is lehet lakást bérelni

Bérbeadói bakik

Kutyaszorító albérlet


És még tart történetgyűjtő programunk, amelyen te is részt vehetsz. Ha bérbeadó vagy bérlő vagy, és van egy jó vagy rossz történeted, küld el azentortenetem@okosanlakj.hu címre és nyerj.



0 Tovább

Kutyaszorító albérlet

A következő történet valóságban megtörtént eset, nem fikció:

Három hónapig voltam albérletben. Van egy tanuk nélküli bérleti szerződésem és a főbérlő nem kért kauciót. Nem állapodtunk meg abban, hogyan legyenek fizetve a közüzemi számlák. Gondoltam majd találkozunk egy hónapban egyszer, ő hozza a csekkeket, és akkor elszámolunk. Igaz a számlák ide jöttek, de a postaládához nem kaptam kulcsot. Időközben kiderült, hogy a lakáson felhalmozódtak a tartozások, mert előttem vagy 3 hónapig nem volt lakója a bérbeadó pedig nem fizette még az alapdíjakat sem, sőt még hitel is van rajta!

Viszont egy hónapja laktam itt,  amikor kikapcsolták az áramot és az internetet. Sajnos bérbeadóval nem tudtam akkor felvenni a kapcsolatot, egyszerűen nem akart szóba állni velem.  Így kénytelen voltam magam intézni az elmaradt díjat és a visszakapcsolási díjat is, majd ezeket beszámoltam a bérleti díjba. Eléggé egyértelművé vált az elmúlt 3 hónapban, hogy a tulajnak csak az a fontos,hogy a lakáshitelt kifizesse a beszedett pénzből.

Úgy érzem, ha nem lennék óvatos már csomószor átvágott volna. Volt, hogy már nem adtam neki oda a pénzt, inkább én fizettem be a rezsit. Mikor idejöttem csak később vettem észre (ő is csak akkor szólt), hogy a gáztűzhellyel gond van, így azt lezártam teljesen és nem fizetem. Ezért is szóltam neki ezerszer, hogy hívjon szerelőt, de hiába. 

Anyagiakat tekintve fogalmam sincs, hogy állunk már, így hogy számlákat még nem is láttam, de szerintem ő se nagyon tudja. Most telik le a határozott szerződés és költözök. Attól tartok, hogy követelőzni fog. A szerződésben ilyenekre vonatkozóan nincs semmilyen pont.

Gondolom a bérbeadónak is lennének kötelezettségei, de ha azokat megszegi, akkor az milyen következményekkel jár?

 Semmiről nincs bizonyíték, fizetési bizonylat se neki, se nekem. Ti mit tennétek a helyemben?

 

Tényleg, te mit tennél a helyében? Voltál már te is hasonló helyzetben? Vannak albérleti tapasztalataid?

Kutyaszorító albérlet címen egy történetgyűjtő programban vehetsz részt. Küld el saját történetedet, hogy mások is okulhassanak belőle!

A te sztoridat azentortenetem@okosanlakj.hu címre küld be!

További történeteket itt olvashatsz!

 

0 Tovább
«
1234

Okosan lakj

blogavatar

ONLINE INFORMÁCIÓS MAGAZIN BÉRLŐKNEK ÉS BÉRBEADÓKNAK Lakjak albérletben? Milyen szerződést írjak? Melyiket válasszam? Ki akarnak tenni! Nem akarnak bejelenteni! Visszaadják a kauciómat? Mit csináljak?

Utolsó kommentek